Szkolenia online na WordPress
Jak stworzyć swoje własne szkolenie na platformie WordPress? Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju wtyczki. Zalicza się do nich między innymi LearnPress oraz LearnDash.
LearnPress to darmowa wtyczka umożliwiająca tworzenie i sprzedawanie szkoleń online. Jako że jest ona bardzo rozbudowana, doskonale sprawdzać będzie się w przypadku wymagających użytkowników chcących stworzyć zaawansowaną platformę e— learningową.
LearnPress jest niezwykle prosta w nawigacji oraz intuicyjna, co sprawia, że z jej obsługą poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. Wtyczka ta składa się z kilku podstron. Jedną z nich są „Kursy”, gdzie zamieścić można podstawowe informacje, takie jak opis szkolenia, czas jego trwania czy informacje na temat autora. Każdy z kursów może zostać w dowolny sposób zapełniony treścią. Służy do tego podstrona „Lekcje”, w której umieszczać można poszczególne partie materiału: tekst, filmiki czy zdjęcia. Każda z lekcji może zostać przyporządkowana do określonego kursu. Szkolenie zakończyć może się egzaminem końcowym. Aby go skonfigurować, skorzystać należy z zakładki „Testy.” Stworzyć można tam testy jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru czy zostawić pustą przestrzeń na odpowiedź. Tworząc test wyboru, wgrać można klucz z odpowiedziami i ustawić wybrany próg zdawalności. Natychmiast po jego zakończeniu, użytkownik uzyska informację na temat tego, czy udało mu się zaliczyć szkolenie. Wtyczka LearnPress umożliwia także tworzenie certyfikatów ukończenia kursu, które są automatycznie wysyłane do uczestników. Co więcej, pozwala ona na sprzedawanie szkoleń. W tym celu, należy wejść na podstronę „Płatności” i podłączyć ją do PayPala. Osoby, które chcą mieć możliwość, by płatność za kurs odbywała się za pośrednictwem popularnych bramek płatniczych, takich jak Przelewy24 czy Dotpay, niezbędne będzie zainstalowanie wtyczki Woocommerce. By zintegrować ją z platformą szkoleniową, należy zakupić specjalny dodatek. Jego koszt to około 40 dolarów. Do wtyczki LearnPress dopasować można cały szereg płatnych dodatków. Zalicza się do nich między innymi dedykowane motywy.
Jeśli chodzi natomiast o LearnDash, jest to płatny moduł udostępniany w 3 wariantach cenowych. Ich koszt waha się od około 160 do około 330 dolarów. Jak działa ta wtyczka? Stworzony materiał podzielić można na lekcje, a w ramach każdej z nich podzielić treści na poszczególne zagadnienia czy przypisać do nich quizy tematyczne. Te same lekcje można tu przypisywać do kilku różnych kursów. Możliwości konfiguracji są tutaj nieco większe niż w przypadku LearnPress. Do wyboru są rozmaite formy dostępu do szkolenia online. Każdy z nich posiada inne opcje do skonfigurowania, takie jak chociażby okres rozliczeniowy czy cena. Dodatkowo, użytkownik ma tutaj możliwość naliczania punktów a ukończenie szkolenia czy aktywowania opcji wymogu ukończenia pozostałych kursów. Niezwykle użyteczna funkcjonalność to ustawienie lekcji jako próbnej. Dzięki temu użytkownik może bezpłatnie zapoznać się ze szkoleniem, zanim zdecyduje się na jego zakup.
Przykład zastosowania wtyczki LearnDash w integracji z WordPress i Woocommerce można zobaczyć na stronie szkoleń BHP online.