Landing page - skuteczne narzędzie marketingu internetowego

Landing page – skuteczne narzędzie marketingu internetowego

Click to rate this post!

Landing page - skuteczne narzędzie marketingu internetowego
Landing page, czyli tak zwana strona docelowa jest narzędziem służącym do zaprezentowania oferty i zachęcenia odbiorców do skorzystania z niej. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego służy landing page, co powinien zawierać i czym różni się od innej, zwykłej podstrony.

Co to jest i do czego służy landing page?

Landing page (po angielsku strona lądowania) jest specjalną stroną stworzoną w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników oraz zachęcenia ich do podjęcia określonego działania.

Landing page w marketingu internetowym może pełnić kilka funkcji m.in.:

 • przekazywania informacji,
 • sprzedaży produktu lub usługi,
 • zebrania kontaktów (leadów),
 • możliwości udostępnienia użytkownikom gratisów, np. e-booka,
 • oferty zniżki lub innej promocji,
 • zapisu na newsletter, szkolenie, webinar.

Czym się różni landing page od innych stron?

Landing page jest stroną docelową znajdującą się na tej samej domenie co strona główna lub na subdomenie. Na stronie głównej znajduje się wiele (zazwyczaj stałych) informacji dotyczących naszej firmy. Często też menu strony głównej jest rozbudowane i zawiera kilka zakładek. Z tego względu dodawanie tutaj komunikatów, mających trafić do wielu użytkowników, jest nieskuteczne.

Dlatego tzw. call to action, czyli zachętę do określonego działania warto umieścić na osobnej stronie – landing page. Ponieważ landing page jest stroną docelową, możemy zaprezentować tutaj opis dedykowany konkretnemu produktowi czy usłudze. Ponadto w sposób przejrzysty przekazać odbiorcy zalety danej oferty.

Jak zrobić skuteczny landing page

Tworząc landing page, należy zacząć od określenia jej grupy odbiorczej, targetu, do którego kierujemy naszą ofertę. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu tworzymy dany landing. Ponieważ inaczej będzie wyglądał landing page z ofertą sprzedażową i ten, którego celem jest zebranie adresów mailowych.

Niemniej jest kilka elementów, które powinna posiadać każda strona docelowa. Skuteczny landing page musi zawierać:

 • Odpowiedni nagłówek — nagłówek musi skutecznie przyciągnąć uwagę odbiorcy, który w kilka sekund zdecyduje o tym, czy podejmie działanie. Powinien być on zatem atrakcyjny, zwięzły i zawierać najważniejsze informacje.
 • Wartościowe treści — teksty na L. P. muszą być krótkie, pisane językiem korzyści i w miarę możliwości stosować zasady SEO copywritingu.
 • Zrozumiałe formularze — należy zadbać o to, żeby dany formularz zawierał niewiele prostych elementów, a jego pola pozwalały na wpisanie większej ilości znaków. Należy pamiętać również o funkcji braku możliwości przesłania źle wypełnionego formularza.
 • Atrakcyjna oprawa graficzna — ponieważ landingi muszą przykuć uwagę odbiorcy, muszą posiadać atrakcyjną szatę graficzną czyli przyciągające uwagę fonty, grafiki i zdjęcia. Wszystkie te elementy warto odpowiednio skompresować, aby nie obciążać i spowalniać strony.
 • Social proof — czyli informacje o dotychczasowych realizacjach, zadowolonych klientach i partnerach. W landing page warto także umieścić licznik z ilością zadowolonych klientów, zrealizowanych projektów czy sprzedanych ofert.
 • Skuteczny call action – jest to bardzo istotny element dobrej strony docelowej, dlatego zagadnieniu C.A. poświęcimy osobny akapit.

Call To Action — skuteczne wezwanie do działania

Call To Action, oznacza wezwanie do działania i jest jednym z najważniejszych elementów strony docelowej. Bez względu na to, jaki jest jego cel (kupno, zapoznanie się z ofertą, zapisanie do newslettera), jest kluczowy w skutecznym landing page’u.

Przyciski z napisem „kliknij tutaj”, „kup” czy „sprawdź” nie są wystarczająco zachęcającym wezwaniem do działania. Ponieważ, żeby call action był skuteczny, musi być krótkim komunikatem, składającym obietnicę, mówiącym o korzyściach i odpowiadającym na potrzebę klienta.

Ponadto zachęcające do działania będzie call to action które:

 • napisane jest w 1 osobie liczby pojedynczej (np. „chcę skorzystać z promocji”),
 • nie mówi o dodatkowej czynności do wykonania (zamiast “załóż konto i pobierz e-book”, „chcę pobrać e-book’),
 • posiada ładny, wyraźny przycisk (button),
 • blisko przycisku ma wypisane korzyści wynikające z podjętego działania,
 • przycisk jest umieszczony powyżej linii przewijania strony.

Dobre call to action na landing page podnosi szansę na wypełnienie formularza lub złożenia zamówienia i poprawia skuteczność reklamy.

Landing page i jego promocja

Promocja i pozycjonowanie landing page ma na celu uzyskanie jak największej ilości odsłon, a co za tym idzie dotarcie do dużej grupy potencjalnych klientów.

Dlatego gdy tworzymy stronę docelową dobrze jest używać często wyszukiwanych fraz kluczowych, a także umieszczać je w opisie grafik i zdjęć. Ponadto, mimo że landing page cechuje prostota i niewielka ilość tekstu to treści na nim umieszczane powinny być wartościowe i ściśle związane z prezentowaną ofertą.

Dodatkowo warto umieścić na innych stronach naszej witryny odnośniki prowadzące na landing page,a nawet wykupić reklamę w Google Ads. W tym celu należy używać różnych kanałów komunikacyjnych np. mediów społecznościowych, czy kontaktów mailowych.

Podsumowując, dobry landing page to taki, który przyciąga uwagę, podaje konkretne informacje i zachęca do skorzystania z oferty. Dlatego strona docelowa musi być atrakcyjna wizualnie, zawierać dobrej jakości grafiki i wartościowe treści. Przycisk (button) powinien być dobrze widoczny i posiadać skuteczne call action. Jeśli landing page będzie właściwie skonstruowany, stanie się, skutecznym narzędziem kampanii marketingowej.

Click to rate this post!