Tworzenie stron internetowych | Budowa strony internetowej | EMM8

Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakkolwiek firmę (małą czy dużą), która nie posiada swojej własnej strony internetowej. Aby taka strona prezentowała się w pełni profesjonalnie, i spełniała założone cele (budowa marki, sprzedaż itd.) jej wykonanie najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w świadczeniu tego typu usług, usług tworzenia stron internetowych

Rodzaje stron internetowych

Strony internetowe przybierać mogą rozmaitą formę. Do wyboru mamy między innymi proste strony firmowe w formie wizytówek, które składają się z tylko kilku zakładek takich, jak O firmie, Cennik, Galeria oraz Kontakt. Tego typu strona www to znakomite rozwiązanie dla wszystkich małych firm, które chcą jedynie w prosty sposób zaprezentować swoją działalność w sieci.

Drugie z dostępnych, możliwych rozwiązań to złożona strona firmowa, która oprócz zwykłych stron statycznych jak wymienione powyżej posiada również wiele, różnych bardziej złożonych funkcjonalności. Możliwe dodatkowe funkcjonalności takiej strony to na przykład rozwijane, kilkustopniowe menu, dział aktualności w postaci bloga, slider, możliwość zapisu na newsletter, interaktywną mapę dojazdu, kilka wersji językowych a nawet forum internetowe. Tego typu stronę już można kodować w jakimś możliwym systemie CMS zarządzania treścią z panelem administracyjnym dla Klienta. Umożliwia to samodzielną edycję, zmianę lub dodanie niektórych elementów na stronie internetowej.

Duże przedsiębiorstwa czy jednostki oświatowe, budżetowe lub samorządowe najczęściej wymagają stworzenia zdecydowanie bardziej złożonej strony internetowej, bardzo często połączonej z innymi serwisami wewnętrznymi lub zewnętrzami działającymi w ramach organizacji. Tego typu strona będzie miała bardzo rozbudowaną strukturę, posiadała wiele złożonych funkcjonalności lub często zintegrowany sklep internetowy. W przypadku organizacji samorządowych i jednostek budżetowych mogą dojść jeszcze funkcjonalności związane z obsługą BIP czyli Biuletynu Informacji Publicznej oraz spełniania norm WCAG 2.0 czyli wytycznych dotyczących dostosowania stron internetowych w taki sposób, aby były one łatwe w użyciu przez wszystkie osoby, niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku czy sprzętu, z którego korzystają.

Odrębnym typem strony internetowej jest tak zwany landing page. Mianem tym określa się witrynę sprzedażową, która przygotowywana jest pod konkretną ofertę, akcję czy kampanię reklamową. Najczęściej składa się ona z jednej przewijanej strony zawierającej kompleksowe informacje na temat danego produktu lub usługi. Dodatkowo, landing page zawierać powinien formularz kontaktowy i element nawołujący do działania tzw. „Call to Action„, np. „Kup teraz!”, „Skontaktuj się”.

Etapy tworzenia stron internetowych

Jak krok po kroku przebiega tworzenie strony internetowej? W bardzo dużym skrócie po analizach dotyczących tego co chcemy zaprezentować na stronie internetowej, najpierw określana jest cała struktura i logia strony www. Ważnym elementem na tym etapie jest określenie użytkowników docelowych, ich potrzeb, ewentualnych ścieżek zakupowych itd. Kluczowe na tym etapie jest również określenie fraz kluczowych do pozycjonowania strony. W następnym etapie ustalana jest koncepcja graficzna projektu czyli przechodzimy do etapu projektowania strony internetowej . Wtedy też ma miejsce rozplanowywanie struktury logicznej oraz układu poszczególnych elementów i modułów. Dodatkowo, projektowana jest makieta funkcjonalna UX i wykonywane są widoki graficzne poszczególnych podstron, banerów i zakładek.

Kolejny etap stanowi to już kodowanie strony internetowej, przygotowanie frontend’u HTML/CSS na bazie uprzednio stworzonych makiet i grafik. Wtedy też programowany i wdrażany jest ewentualnie system zarządzania treścią CMS oraz poszczególne moduły i funkcjonalności. Przeprowadzana jest również walidacja oraz optymalizacja kodu źródłowego, a także testy zewnętrzne. Taka strona powstaje w środowisku deweloperskim. Po przejściu pozytywnie wszystkich testów można już wtedy wdrażać ja bezpośrednio na serwerze docelowym, produkcyjnym.

Oczywiście na koniec pozostają do wdrożenia poprawki, które nie zostały wychwycone wcześniej, dograne dodatkowe zdjęcia i treści, jakie mają znajdować się na docelowej stronie internetowej. Dalsze prace to stosowne prace związane z zabezpieczeniem strony www przed atakami z zewnątrz.

Cena utworzenia stron www?

Cena utworzenia strony internetowej zależy od wszystkich tych czynników wymienionych powyżej. Czy warto oszczędzać na którymś z elementów procesu? Nie.
Zapraszamy po więcej informacji o cenie i kosztach do artykułu Ile kosztuje zrobienie strony internetowej.

Możliwość komentowania została wyłączona.