Ile kosztuje zrobienie strony internetowej
Ile kosztuje zrobienie strony internetowej
Chcesz wykonać stronę internetową, ale nie wiesz z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć? Nie możesz zdecydować się komu najlepiej będzie powierzyć to zadanie? A może wolisz spróbować swoich sił w próbie samodzielnego stworzenia witryny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze stronami www – poniżej.
Cena za prostą stronę wizytówkę
Mianem wizytówki określa się prostą wersję strony internetowej zawierającej jedną lub kilka podstron z podstawowymi informacjami na temat firmy, świadczonych przez nią usług oraz danych kontaktowych. Do każdorazowego zmodyfikowania treści na takiej witrynie wymagana będzie pomoc programisty. Zanim zdecydujemy się na wykonanie tego typu strony www, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie sprawdzi się ona do wszelkiego rodzaju działań marketingowych czy związanych z pozycjonowaniem stron. Cena za wykonanie wizytówki waha się przeważnie od 1500 do 3000 złotych.
Koszt wykonania strony internetowej z CMS
Jako że właściciele stron www preferują samodzielną edycję znajdujących się na nich treści, wizytówki powoli odchodzą w zapomnienie i są zastępowane przez witryny wyposażone w System Zarządzania Treścią (od angielskiego „Content Management System”, czyli CMS np. WordPress). Obsługa strony internetowej jest wtedy bardzo prosta i intuicyjna – nawiązuje do dobrze znanych wszystkim narzędzi znanych z programu MS Word. Cena strony internetowej wyposażonej w CMS wynosi od 3000 do 6000 złotych. Jeżeli chcemy, by posiadała ona dodatkowe bardziej skomplikowane funkcjonalności, specjalne dodatki zabezpieczające, wspomagające pozycjonowanie, liczyć musimy się z wydatkiem na poziomie 4000 – 9000 złotych.
Ile kosztuje utworzenie sklepu internetowego
Sklepy internetowe to nic innego jak rozbudowane systemy CMS, których główną funkcją jest sprzedaż produktów przez internet. Poza możliwością przeglądania poszczególnych kategorii produktów, wyborem sposobu płatności czy dostawy mogą być także wyposażone w funkcje takie, jak powiadamianie o dostępności produktu w sklepie czy system wystawiania faktur. Za najprostszy sklep internetowy zapłacimy około 4 000 złotych, za bardzo rozbudowany – 15 000 złotych. Standardowo, jest to koszt rzędu 6000 – 10 000 złotych.
Koszt utrzymania strony internetowej
By witryna mogła prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest wykupienie domeny (wydatek na poziomie około 100 złotych rocznie) oraz hostingu (około 200-400 złotych za rok). Możliwe jest również powierzenie firmie wykonującej stronę internetową jej administrację tak aby nie przejmować się niezbędnymi aktualizacjami czy zmianami na stronie www.
Komu powierzyć wykonanie strony internetowej?
W Internecie znajdziemy całe mnóstwo ogłoszeń amatorów oferujących wykonanie stron już od 100 złotych. Jako że witryna ma reprezentować świadczone przez nas usługi, warto zainwestować w jej stworzenie nieco więcej tak aby za chwilę nie szukać kolejnego wykonawcy bo „coś” zaczyna nie działać albo wyglądać tak jak byśmy chcieli. Oczywiście nie warto także przepłacać i należy znaleźć złoty środek pomiędzy jakością a ceną. Podane powyżej stawki są standardowymi, uczciwymi stawkami za poszczególne rodzaje witryn.
Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę strony www?
Przeglądając oferty poszczególnych firm zajmujących się tworzeniem stron www, w pierwszej kolejności przejrzyjmy jej portfolio i zobaczmy czy odpowiada nam styl, w jakim pracujący w niej programiści tworzą witryny. Warto również poczytać opinie w sieci na jej temat lub spytać znajomych, których strony www przypadły nam do gustu o namiary na firmę, z której usług korzystali.
Czas realizacji strony lub sklepu internetowego
Powinien go określić wykonawca. Narzucając go, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem otrzymania niedopracowanego produktu. Standardowo, stworzenie wizytówki zajmuje około 10 dni, CMS-u – od 3 do 5 tygodni, sklepu internetowego – od 1 do 2 miesięcy.
Czy wykonać stronę www samemu?
Jeżeli nasz budżet jest mocno ograniczony, możemy spróbować stworzyć własną stronę www samodzielnie. W sieci znajdziemy całe mnóstwo poradników prezentujących krok po kroku poszczególne etapy. Dostępne są zarówno ich darmowe, jak i płatne wersje. Do tego celu nie jest wymagana wiedza informatyczna, a jedynie sporo wolnego czasu i cierpliwości. Zastanówmy się jednak czy czas poświęcony na naukę utworzenia „jakiejś” strony internetowej nie warto przeznaczyć na inne zajęcia, na których się znamy lepiej.